G jak gospodarka nowej generacji. Jak 5G wpłynie na biznes?

autor: Krzysztof Mirończuk

Aby zrozumieć, jak wielkie zmiany czekają światową gospodarkę i nasze codzienne życie w związku z rozwojem sieci 5G, trzeba zapomnieć o wszystkim, co było dotąd i puścić wodze fantazji. Nowa generacja przesyłu danych to już nie tylko prędkość – to przede wszystkim ogromne możliwości, które wpłyną na efektywność, rentowność oraz skuteczność biznesu. Gospodarka staje właśnie u progu rewolucji.

Spróbujmy na początek sięgnąć pamięcią do nie tak odległych czasów. Kiedy debiutowała technologia GPRS z bezprzewodowym transferem danych na poziomie 30-80 kb/s, mało kto przypuszczał, że za dwie dekady będziemy brali udział w telekonferencjach, siedząc na podmiejskiej działce, a ulubione seriale w niespotykanej wówczas jakości będziemy oglądali w dowolnym miejscu na urządzeniach lżejszych od pilota do telewizora. Czy nie brzmiałoby to wówczas jak science-fiction? Pewnie poza małą garstką wizjonerów, nikt tak dynamicznego rozwoju usług mobilnych nie brał wówczas pod uwagę.

Jeśli to co, wydarzyło się w ciągu ostatnich kilkunastu lat nazywamy dziś technologicznym skokiem, to do zmian, jakie czekają nas w najbliższej przyszłości, najbardziej pasuje słowo „rewolucja”. Zupełnie nieporównywalna z czymkolwiek, co działo się do tej pory.

Coraz większy popyt na przesył danych

W ubiegłym roku, m.in. ze względu na pandemię, na całym świecie odnotowano rekordowe wzrosty przesłanych danych. Jak wynika z danych serwisu tefficient.com największy transfer danych w Polsce obsłużył urządzenia mobilne działające w sieci Plusa/Cyfrowy Polsat - za ich pomocą przesłano ponad 1,5 mld gigabajtów. To o 36% więcej niż w 2019 r. – i to szósty wynik w całej Europie.

Już dziś w zasięgu superszybkiej i niezwykle stabilnej sieci 5G od Plusa jest ponad 12 mln mieszkańców Polski. Sieć jest pod tym względem krajowym liderem. Nadajniki 5G znajdują się nie tylko w największych miastach i aglomeracjach, ale także w mniejszych ośrodkach jak Zamość, Tarnobrzeg czy Leszno. Łącznie to już ponad 160 miejscowości we wszystkich 16 województwach. Sieć 5G Plusa jest również stale rozbudowywana, by najnowocześniejszy internet mógł trafiać do kolejnych odbiorców indywidualnych oraz firm, które wiążą z nowoczesną technologią swoje nadzieje na dalszy rozwój.

Trwająca pandemia pokazała, że technologia może skutecznie pomóc w realizowaniu codziennych zadań, szczególnie w trudnych sytuacjach. Kiedy w kolejnych krajach świata lockdown zamykał ludzi w domach, szybki internet pozwolił im na wykonywanie swoich obowiązków niezależnie od tego, gdzie te domy były położone.

Technologia rysuje jednak dużo bardziej spektakularne i praktyczne scenariusze niż znane nam dzisiaj lekcje zdalne i zarządzanie zespołem na odległość. Już w 2019 roku podczas targów MWC w Barcelonie szwedzki Ericsson dokonał niezwykłej prezentacji pokazującej, co potrafi sieć 5G. Każdy ochotnik, mógł zasiąść na specjalnym stanowisku wyposażonym w kierownicę, pedał gazu oraz hamulca, otoczonym ekranami i wyruszyć w podróż po specjalnym torze. Kolejny symulator? Nic z tych rzeczy. Siedząc na targowym stoisku, ochotnik mógł poprowadzić prawdziwą ciężarówkę, znajdującą się... 2,5 tysiąca kilometrów na północny wschód od Barcelony, a dokładnie rzecz biorąc w skandynawskim Goteborgu.

Fakt - samochód znajdował się na zamkniętym obiekcie i nie mógł jechać szybciej niż 8 km/h. Nietrudno sobie jednak wyobrazić, że aby doświadczenie się udało, konieczny był perfekcyjny, ultraszybki i bezprzewodowy internet, w którym tzw. „ping” praktycznie nie istnieje. Dodajmy, że trzy miesiące później, autonomiczna ciężarówka, nad którą kontrolę może przejąć kierowca z dowolnego miejsca na ziemi, wyjechała po raz pierwszy na publiczną drogę.

Uzasadnione nadzieje biznesu

Do dobrodziejstw związanych z bezprzewodowym internetem o prędkościach liczonych nawet w dziesiątkach Gb/s nie trzeba przekonywać ludzi biznesu, którzy doskonale wiedzą, że szybkość, stabilność i płynność działania sieci przesyłu danych może otworzyć drogę do zupełnie nowych usług i możliwości. Dość powiedzieć, że – jak wynika z badania Ericsson Polska realizowanego we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Skandynawsko-Polską Izbą Gospodarczą – aż 71,5% polskich przedsiębiorców uważa, że technologia 5G wzmocni konkurencyjność ich biznesów i zaoferuje potencjał do ich dalszego rozwoju. Aż 75,6% managerów średnich przedsiębiorstw uważa przy tym, że 5G będzie miało pozytywny wpływ na ich biznes, a tym samym na rodzimą gospodarkę.

W jaki sposób? Tutaj naprawdę jedynym ograniczeniem może być wyobraźnia…

Wykorzystać potencjał 5G

Aby w pełni wykorzystać potencjał, jaki daje sieć piątej generacji, Grupa Polsat, do której należy sieć Plus wybrała start-upy do dalszej współpracy w ramach Akceleratora S5 - akceleratora Technologii 5G. Jak informuje Plus, wybrane rozwiązania mają potencjał wsparcia Przemysłu 4.0. Nawiązana współpraca ma pomóc startującym, innowacyjnym przedsięwzięciom w rozwoju produktów oraz usług, które bazują na technologii 5G oraz popularyzować jej wykorzystanie w biznesie. A możliwości są potężne.

Związek Pracodawców i Przedsiębiorców w Polsce w swoim raporcie „Wdrożenie 5G w Polsce, perspektywy i szanse” wymienił przykładowych osiem obszarów usług i produktów, które zostaną wdrożone lub upowszechnione dzięki możliwościom, jakie daje nowy standard w telekomunikacji.

Pierwszym z nich jest zdalne zarządzanie produkcją w czasie rzeczywistym, które z pewnością wpłynie na efektywność i skalę działania firm wytwórczych. Drugim – e-zdrowie, czyli opieka medyczna oparta na rozwiązaniach związanych np. z rozszerzoną lub wirtualną rzeczywistością.

Kolejnym obszarem, który zmieni naszą codzienność, będzie rozrywka i praca oparta na masowych chmurowych rozwiązaniach. Coś, co dziś znamy pod pojęciem zdalnej pracy, z pewnością będzie ewoluowało w stronę bardziej stabilnych i wspierających efektywność rozwiązań.

Nie bez znaczenia będzie także budowanie nowoczesnej i bardzo szybkiej komunikacji kryzysowej w czasie rzeczywistym. Łatwo sobie wyobrazić, jak ważne będzie np. dla rolnictwa szybkie informowanie nie tylko o załamaniu pogody, ale także rozprzestrzenianiu się chorób roślin, co pozwoli na błyskawiczną reakcję np. w zakresie zastosowanych środków ochrony plantacji.

Raport wymienia także takie nowe przestrzenie rozwoju, jak autonomiczna motoryzacja, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość dla konsumentów, streaming wideo 4K oraz 3D, a także kluczowy dla dalszego rozwoju technologii Internet Rzeczy (IoT). Zatrzymajmy się zatem na chwilę przy ostatnim z wymienionych punktów.

Internet rzeczy przyspiesza

W raporcie MarketsandMarkets na temat internetu rzeczy w sieci 5G (IoT 5G) czytamy, że prognozy dla globalnego rynku 5G IoT zakładają wzrost z 2,6 mld dolarów amerykańskich w 2021 roku do 40,2 mld dolarów w 2026 roku. Istotnym czynnikiem wzrostu będzie tutaj szybkość, pojemność oraz niskie opóźnienie sieci najnowszej generacji, która wpłynie na wzrost zarówno statycznych, jak i mobilnych urządzeń działających w technologii IoT.

Dziś można sobie wyobrazić, że wkrótce zmywarka sama zamówi potrzebne tabletki ze środkiem chemicznym w zdefiniowanym internetowym sklepie, samochód poinformuje serwis, że właśnie kierowca zmierza na wymianę oleju, a smartwatch wyśle alert do kardiologa o podejrzeniu arytmii serca u jego pacjenta. Ten z kolei natychmiast wystawi skierowanie na dodatkowe badania. Aby obsłużyć wszystkie takie urządzenia na danym obszarze, potrzebna jest dużo nowocześniejsza i bardziej wydajna sieć niż LTE (4G), które dało nam przedsmak technologii IoT, ale ma poważne ograniczenia dotyczące ilości połączonych urządzeń. Dzięki technologii mMTC (massive Machine Type Communications) w ramach sieci 5G, będzie można obsłużyć nawet milion urządzeń na każdy kilometr kwadratowy!

Dodajmy do tego trudną jeszcze do oszacowania wartość danych gromadzonych i przesyłanych przez urządzenia do producentów czy serwisów, które na bazie doświadczeń z „Big Data” są w stanie jeszcze lepiej profilować i rozwijać swoje usługi, zarządzać dostawami, produkcją czy obsługą.

Natychmiastowy przepływ danych

Mało tego, 5G pozwoli na zbieranie niezwykle precyzyjnych danych np. na temat stanu technicznego samochodów używanych do transportu w każdej sekundzie podróży, parametrów samopoczucia kierowców czy szybkości ich reakcji na ewentualne zagrożenia na drodze. Zebrane w ten sposób dane pomogą jeszcze precyzyjniej ustalać zasady pracy, procedury oraz z niespotykaną dotąd dokładnością informować odbiorcę o statusie przesyłki. Pomogą także w wychwytywaniu zdarzeń potencjalnie niebezpiecznych, grożących np. wypadkiem.

Nikt oczywiście nie będzie interpretował tych wszystkich danych „ręcznie” - właśnie w tym celu przyda się sztuczna inteligencja, która będzie bazowała na dotychczasowych doświadczeniach, czyli milionach parametrów dotąd zebranych na temat całego procesu logistycznego. Tak ogromną ilość informacji „na żywo” z mobilnych punktów jest w stanie przesłać wyłącznie sieć 5G.

Z 5G można korzystać już dziś

Już dzisiaj, miliony osób i setki tysięcy firm mogą wykorzystać najszybszą technologię mobilnego internetu. Jako pierwszy w Polsce sieć 5G uruchomił Plus i ta sieć jest obecnie liderem, jeśli chodzi o wdrażanie tej technologii w naszym kraju.

Dla tych, którzy chcą się przekonać jak szybko działa nowa generacja sieci mamy na koniec dobrą informację. Od 1 marca sieć podwoiła pakiety gigabajtów w wybranych głosowych ofertach abonamentowych, adresowanych zarówno do klientów indywidualnych jak również dla firm, w tym także w abonamencie z dostępem do sieci 5G. Z kolei nowi klienci otrzymują dwukrotnie większe paczki danych na cały okres trwania umowy. To dobra okazja, by z dobrodziejstw sieci najnowszej generacji zacząć korzystać już dziś.

5G - wizja nowego świata

autor: Krzysztof Mirończuk

Rewolucja 5G dzieje się na naszych oczach – tu i teraz. Technologia szybkiego, bezprzewodowego transferu danych jest już dostępna dla milionów Polaków. Nie ma wątpliwości, że każdy z nas w niedalekiej przyszłości odczuje zmiany, jakie daje ten standard telekomunikacji mobilnej – telemedycyna, inteligentne miasta, superwydajna logistyka, autonomiczne drony to jedynie niewielka część gospodarki, która wejdzie w zupełnie nową, technologiczną epokę.

Kiedy w grudniu 1903 roku bracia Orville i Wilbur Wright po raz pierwszy wznieśli się w powietrze zbudowanym przez siebie samolotem, mimo uznania ówczesnej prasy, nikt nie zdawał sobie sprawy z tego jak bardzo świat zmieni się dzięki ich wizji i myśli technicznej. Padały nawet głosy, że dla tej „śmiesznej”, skrzydlatej maszyny nie ma praktycznego zastosowania (!). Okazało się, że najpierw powstał samolot, a potem trzeba było wymyślić lotnictwo, które stało się potężną gałęzią przemysłu napędzającą światową gospodarkę.

W pewnym stopniu podobnie jest z technologią szybkiego przesyłu danych 5G. Wprawdzie doceniamy możliwości mobilnej sieci telekomunikacyjnej, i wiemy, jak ważny jest czas w gospodarce, który możemy zaoszczędzić dzięki szybkiemu transferowi danych. Nie ulega jednak wątpliwości, że technologia 5G jest także bazą, na której mogą wykazać się wizjonerzy, szukający kolejnych rozwiązań poprawiających nasze życie oraz komfort prowadzenia biznesu. W przeciwieństwie do wynalazku braci Wright na początku XX wieku, który jeszcze wiele lat później był dostępny tylko dla wybranych, z 5G dziś może korzystać każdy. Rozwiązania, które napędzą światową gospodarkę, są natomiast dopiero przed nami.

Silnik odrzutowy dla światowego rozwoju

Według ocen ekonomistów, 5G jest w stanie wprowadzić rozwój światowej gospodarki i technologii na kolejny poziom. Mówi się o wręcz spektakularnym wpływie na PKB państw oraz wdrożeniu nieznanych dotąd narzędzi. Nowoczesne rolnictwo wsparte autonomicznymi dronami, telemedycyna pozwalająca na kompleksowy monitoring stanu zdrowia na odległość a nawet przeprowadzanie zdalnych zabiegów, bezpieczna i bardzo wydajna logistyka i autonomiczny transport, inteligentne miasta czy systemy zdalnego zarządzania produkcją, to nie są już wizje futurologów, ale rzeczywistość, która wraz z debiutem 5G nabiera rozpędu.

Jak szacuje firma doradcza PwC tylko do 2030 roku aplikacje 5G do zarządzania inteligentnymi narzędziami wygenerują w światowej gospodarce dodatkowe 330 miliardów dolarów. A to jeszcze nic jeśli spojrzymy na branżę telemedycyny opartą na sieci piątej generacji, która ma przynieść w tym samym czasie aż 550 miliardów dolarów. Dodajmy do tego aplikacje konsumenckie i multimedialne oparte na rozwiązaniach 5G, których potencjał szacowany jest na 254 miliardy dolarów i bazując tylko na tych trzech wymienionych obszarach, mamy ponad bilion dolarów amerykańskich w światowej gospodarce! Bilion, który bez 5G nie zostałby wygenerowany.

Według PwC te trzy obszary będą główną osią przyspieszenia, jakie wniesie do gospodarki 5G. Nieco mniejszy, ale wciąż imponujący wpływ do 2030 roku będą miały również narzędzia produkcji przemysłowej, wspartej technologią piątej generacji – 134 mld USD oraz aplikacje usług finansowych 5G – 85 miliardów.

Polska przyspieszy na 5G

Telekomunikacyjna firma Ericsson szacuje, że pozytywny wpływ sieci 5G na rozwój gospodarki odczuje także Polska. Według prognoz lata dwudzieste przyniosą nad Wisłą dodatkowe korzyści o wartości rzędu 4,2 mld euro. A do końca lat trzydziestych wdrożenie technologii ultraszybkiego internetu da blisko 17 mld euro.

Ericsson szacuje, że największe wpływy do polskiego PKB z tytułu korzystania z 5G wygenerują inteligentne fabryki (3,4 mld euro) oraz górnictwo (3,6 mld euro). „Pokrycie siecią 5G obszarów wiejskich przyniesie zyski rzędu 8,6 mld euro, głównie w wyniku rozwoju rolnictwa oraz zapewnieniu szerokopasmowego internetu w miejscach do tej pory trudnodostępnych dla tradycyjnej infrastruktury sieciowej” – czytamy w raporcie Analysys Mason, zrealizowanym we współpracy z Ericsson i Qualcomm Technologies.

Jeśli dodamy do tego szanse, jakie wiążą się z perspektywą szybkiego internetu na obszarach, które do tej pory były telekomunikacyjnymi białymi plamami, dochodzi nam ważny, społeczny wymiar, który pozwoli wyrównać szanse edukacyjne, wdrożyć nowoczesne rozwiązania dla rolnictwa czy umożliwić efektywną i bezproblemową pracę zdalną z dowolnego miejsca w Polsce. Warto dodać do tego możliwości rozwoju zupełnie nowych branż oraz inwestycji tam, gdzie nie miały one dotąd uzasadnienia.

Najprościej wyjaśnić to na przykładzie infrastruktury drogowej. Największe szanse na inwestycje firm powiązanych z handlem, produkcją, logistyką czy transportem mają najlepiej skomunikowane miejscowości w pobliżu autostrad czy dróg ekspresowych. Miasta na uboczu rozwijają się wolniej lub wręcz mają się coraz gorzej. Siłą 5G jest to, że dziś każdy, kto jest, lub będzie za chwilę w zasięgu tej sieci, może podpiąć się pod „cyfrową autostradę” danych, która otworzy nieosiągalne dotąd możliwości. To pozwoli przyspieszyć wielu biznesom oraz zagwarantować dużo lepsze możliwości pracy, twórczości oraz rozrywki.

Jak skorzystać z 5G w Polsce?

Najważniejsze jest to, że z technologii 5G można już skorzystać. Największym zasięgiem sieci tej generacji i najwyższą maksymalną prędkością technologiczną do 600 Mb/s może pochwalić się Plus, którego infrastruktura daje taką możliwość niemal co trzeciemu mieszkańcowi naszego kraju we wszystkich 16 województwach – nie tylko w wielkich miastach. Obecnie w zasięgu 5G Plusa jest już 12 milionów mieszkańców naszego kraju, a w kolejnych miesiącach ta liczba będzie wzrastać.

Technologia, która zmienia świat

Oczywiście najprościej oceniać 5G w kategorii prędkości, która docelowo ma umożliwić transfer danych na poziomie 20Gb/s (pobieranie) i 10 Gb/s (wysyłanie) oraz bardzo niskie opóźnienia. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, co te prędkości oraz stabilność technologii może przynieść w praktycznych zastosowaniach. Ogromne ilości danych będą mogły być wysyłane niemal w czasie rzeczywistym, co otwiera niebagatelne możliwości w przypadku internetu rzeczy (IoT). To także wielki skok technologiczny dla idei inteligentnych miast, gdzie w jednym miejscu będą zbierane i przetwarzane przez sztuczną inteligencję informacje np. o natężeniu ruchu drogowego, awariach sieci ciepłowniczych, punktualności transportu zbiorowego czy… zapełnieniu koszy na śmieci. Oczywiście w pewnym stopniu dzieje się to już dzisiaj, jednak różnica, jaką zapewnia 5G, pozwala na stworzenie potężnego systemu wspieranego przez zaawansowane algorytmy, gdzie wiele rzeczy takich jak, zmiana cyklu świateł na skrzyżowaniu, wysłanie ekipy serwisowej spółki ciepłowniczej czy zadysponowanie śmieciarki na konkretną ulicę będzie się działo tu i teraz.

W przemyśle z kolei możliwe będzie autonomiczne zarządzanie procesami, w tym automatyczne zamawianie surowców i półproduktów, kontrola stanów magazynowych w fabrykach oddalonych o tysiące kilometrów czy zapobieganie wypadkom przy pracy np. przez wielokamerowy monitoring połączony z czujnikami ruchu i sztuczną inteligencją, zdolną przewidzieć możliwe zagrożenia. Inna rzecz to nowoczesne rolnictwo, które na bazie zebranych danych oraz analizującej je sztucznej inteligencji, będzie mogło „zaplanować” zasiewy, strategię ochrony roślin czy organizować prace polowe. Autonomiczne drony w rolnictwie działające w oparciu o 5G i współpracujące z systemami zarządzania gospodarstwem są już gotowymi pomysłami.

5G dla zdrowia

Wreszcie telemedycyna, która jeszcze w tej dekadzie ma rozwinąć się w sposób do tej pory niemożliwy. Wiele osób już dziś używa smartwatchy czy elektronicznych opasek, które pokazują nie tylko powiadomienia z telefonu, ale sprawdzają tętno, nasycenie krwi tlenem czy mierzą ciśnienie. Wyobraźmy sobie, że już za chwilę podobne urządzenia w czasie rzeczywistym będą wysyłały dane do e-przychodni, które w razie jakichkolwiek nieprawidłowości będą w stanie opracować zalecenie, umówić nas na wizytę u specjalisty, a w skrajnie krytycznych sytuacjach wezwać pogotowie ze wskazaniem maksymalnie dokładnej lokalizacji, w której się znajdujemy.

Mało tego, prędkości, jakie oferuje 5G, pozwalają nawet na przeprowadzanie… operacji na odległość z wykorzystaniem robotów, którymi będzie mógł sterować lekarz oddalony o tysiące kilometrów od sali operacyjnej, na której znajduje się pacjent. To już nie jest science-fiction a bardzo bliska przyszłość, bowiem rozwiązania, o których mówimy, są już w opracowaniu w wielu ośrodkach naukowo-badawczych na całym świecie. Właśnie stąd m.in. bierze się ta rekordowa suma 550 mld dolarów z telemedycyny 5G, która pojawia się w prognozach obejmujących tylko bieżącą dekadę.

5G po godzinach

autor: Krzysztof Mirończuk

Błyskawiczny transfer, pozwoli na odkrywanie nieograniczonych pokładów rozrywki i informacji – od streamingu wysokiej jakości video, po gry online, w których nie będzie nam przeszkadzał zbyt wysoki ping lub zwolniony przesył danych. Przyszłość dzieje się na naszych oczach - w zasięgu największej sieci 5G Plusa znajduje się już 12 mln Polaków.

Jeszcze dwadzieścia kilka lat temu jedynym oknem na świat była dla nas telewizja. Na stole, na honorowym miejscu leżał pilot i gazeta z programem z pozaznaczanymi pozycjami wartymi obejrzenia. Spóźnienie się na emisję mogło wywołać frustrację, a przegapiony odcinek ulubionego serialu, zdaniem psychologów, mógł spowodować wielogodzinny spadek nastroju.

Dziś aż trudno jest nam przypomnieć sobie jak przeszło dwie dekady temu konsumowaliśmy treści, bowiem przyzwyczailiśmy się do zupełnie innego standardu. Coraz lepsza infrastruktura telekomunikacyjna oraz wydajniejsze z każdym rokiem urządzenia sprawiły, że w kieszeni mamy dziś to wszystko, co niegdyś wymagało wielu narzędzi. Telewizor, komputer, odtwarzacz wideo, aparat fotograficzny, kamera i wiele innych urządzeń, dziś zminimalizowały się do rozmiarów jednego, niewielkiego i naszpikowanego elektroniką przedmiotu.

5G pozwoli na jeszcze jeden, równie odległy skok. Integracja przeróżnego sprzętu, multimediów, oraz jakość rozrywki sprawią, że nasze przeżycia wejdą na niespotykany dotąd poziom, a możliwości urządzeń będą wystawiane na próbę przez kolejnych wizjonerów, którzy nakreślą zupełnie nowy wymiar konsumpcji treści cyfrowych.

Epoka On Demand w skali 5G

Już dziś niemal wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Co chcemy i kiedy chcemy. Wideo na żądanie zrewolucjonizowało rynek. W każdym momencie możemy wybierać wśród milionów treści zawartych na bezpłatnych i płatnych usługach online. To już mamy - i co ważne - nie musimy płacić za to majątku. Przykładem jest oferta platformy Ipla.pl, na której klienci Plusa otrzymują pakiet Ipla Plus w prezencie i nie ponoszą opłat za transfer danych.

A co przynosi nam sieć 5G? Przede wszystkim nieporównywalny wzrost jakości streamowanych treści. Ulubiony serial, wyczekiwany mecz czy premiera kinowa będą dostępne w perfekcyjnej jakości, np. 8K. Sieć 5G daje już takie perspektywy, a jedynym ograniczeniem mogą być możliwości sprzętu, jaki posiadamy. Na szczęście, producenci elektroniki dwoją się i troją, by wykorzystać potencjał drzemiący w technologii 5G na powszechnie dostępnych urządzeniach.

Część z nich jest już dostępna i wcale nie kosztuje majątku, np. w ofercie Plusa można znaleźć telefony obsługujące 5G, które kosztują tysiąc złotych.

Nieporównywalne doświadczenia

Niezwykła jakość obrazu to jednak nie wszystko. 5G pozwoli na większe zaangażowanie i upowszechnienie technologii wirtualnej rzeczywistości (VR), która dosłownie przeniesie nas w dowolne miejsce na świecie, oraz pozwoli na uczestnictwo w akcji filmu lub transmisję wydarzeń w technologii, w której nagle znajdziemy się w centrum interesujących nas historii. Niewykluczone, że 5G skończy raz na zawsze z monopolem treści w dwóch wymiarach. Szybka sieć, w połączeniu z brakiem opóźnień, pozwoli nam zasiąść w wirtualnej sali koncertowej, na trybunach olimpijskiego stadionu lub znaleźć się choć na chwilę na szczycie Kilimandżaro.

Muzyka w nieskazitelnej jakości

Do wielu nowych rozwiązań już jesteśmy przyzwyczajani dzięki najnowszym usługom np. z dziedziny streamingu muzyki. Sieć Plus jako pierwsza w Polsce umożliwiła swoim abonentom korzystanie z potężnej biblioteki muzycznej Tidal w wersji HiFi, która zapewnia słuchanie przesyłanych utworów w bezstratnej jakości Masters, zupełnie tak jakbyśmy siedzieli z ulubionym artystą w studiu nagraniowym. Aż trudno sobie wyobrazić jak zaawansowane będą technologie przesyłu dźwięku wraz z rozwojem technologii 5G. Jedno jest pewne, internet w tym zakresie nie powiedział ostatniego słowa.

Wirtualny trener i… lekarz

Bardzo obiecująco wygląda wizja połączenia np. usług telemedycyny ze wsparciem trenerów fitness, czy biegów na dalekie dystanse. Niezależnie, gdzie będziemy, poczujemy się „zaopiekowani” niczym najlepsi zawodnicy, startujący pod nadzorem profesjonalnego sztabu trenerskiego.

Oprócz zaawansowanych technologii sztucznej inteligencji, które będą monitorowały stan naszego organizmu w wielu aspektach i analizowały każdy parametr, będziemy prowadzeni przez profesjonalną osobę, która będzie na żywo śledziła nasze postępy oraz technikę treningową. Nawet jeśli będzie znajdowała się na zupełnie innym kontynencie. A jeśli przesadzimy i z naszym organizmem będzie się działo coś złego, sztuczna inteligencja oparta na „doświadczeniu” z danych milionów innych, wirtualnie badanych pacjentów, poinformuje nas o potencjalnych zagrożeniach.

Jak szacuje firma doradcza PwC, telemedycyna dzięki sieci 5G wygeneruje dodatkowych 530 mld dolarów do światowego PKB. Niewykluczone, że dużą część będzie stanowiła telemedycyna sportowa, która pozwoli na jeszcze bardziej efektywne treningi, oraz dojście do niespotykanej wcześniej formy.

Jak z kolei czytamy w raporcie firmy Ericsson, współpracujące ze sobą urządzenia np. w ramach technologii internetu rzeczy (IoT) mogą wzbogacić konsumentów zarówno fizycznie jak i psychicznie. Aż 76 procent osób, nie ma nic przeciwko by powstały kombinezony podtrzymujące postawę, by utrzymać prawidłową pozycję przez cały dzień np. w pracy czy podczas spacerów.

Wirtualny asystent jak anioł stróż

Szybki transfer danych oraz użycie sztucznej inteligencji (AI) sprawi, że nasz smartfon, wspierany przez urządzenia wearable, stanie się zaawansowanym towarzyszem codziennego życia. Zareaguje, gdy zdiagnozuje u nas spadek nastroju, podpowie promocję na obuwie, jeśli przejdziemy przez próg sklepu oraz ostrzeże przed przemęczeniem podczas „nocki” przy komputerze. To, co dziś oferowane jest pod nazwą „mobilnych asystentów”, jest dopiero wstępem do praktycznego użycia technologii i wiedzy drzemiącej w chmurach obliczeniowych.

E-sport będzie bił kolejne rekordy

Już teraz rozgrywki e-sportowe biją rekordy popularności na całym świecie. Gry komputerowe od przełomu lat 80-tych i 90-tych bardzo mocno rozwinęły. Niewykluczone, że wkrótce część rozgrywek będzie wykorzystywała rozszerzoną rzeczywistość, a zabawa będzie się odbywała w dowolnym miejscu. Pamiętacie manię szukania Pokemonów kilka lat temu? To umożliwiała sieć 4G – teraz przyszedł czas na zupełnie inny poziom rozgrywki, która przeniesie nas w fantastyczny świat wirtualnej rzeczywistości.

Być może jeszcze w tej dekadzie dzięki współpracy urządzeń w ramach IoT, konsole do gier będą tworzyły oryginalne rozgrywki, bazujące na poprzednich zachowaniach i doświadczeniach graczy. Według sondażu Ericssona, takie rozwiązanie z aprobatą przyjęłoby aż sześciu na dziesięciu miłośników elektronicznej rozrywki.

To co ucieszy graczy to fakt, że niebawem platformy online pozwolą na rywalizację w bardzo zaawansowanych technologicznie grach, w których jakość transferu danych nie będzie już przeszkodą w zabawie. Wizja świata bez tzw. pingu (opóźnienia w przesyle danych) jest dla wielu osób marzeniem, które właśnie się spełnia.

Aż 12 mln Polaków w sieci 5G

To, o czym piszemy, nie jest jedynie wizją przyszłości. Sieć piątej generacji dzięki inwestycjom firm telekomunikacyjnych już wchodzi w naszą codzienność. Przykładem może być Plus, który dociera z nią już do 12 milionów Polaków. To krajowy rekord. Co ciekawe w zasięgu superszybkiego mobilnego internetu jest nie tylko Warszawa, Kraków czy Wrocław, ale także niewielkie, nadmorskie Rowy pod Słupskiem oraz wiele mniejszych miejscowości. Jak zapewnia operator, sieć będzie sukcesywnie rozbudowywana. Łącznie mówimy dziś o 160 miejscowościach, ale docelowo będą ich tysiące.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.